تبلیغات
شعر های تورکی - استاد یحیی شیدا درگذشت
شعر های تورکی
تورکی شعرلر

استاد یحیی شیدا درگذشت

نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 28 مهر 1390   11:08 ب.ظ

به گزارش خبرنگار مهر، استاد یحیی شیدا،‌ عصر پنجشنبه در منزل شخصی خود واقع در خیابان طالقانی تبریز دار فانی را وداع گفت.

استاد شیدا به عنوان یکی از ذخایر معنوی و فرهنگی آذربایجان شرقی و کشور به شمار می آمد و بازمانده نسل شعرای همدوره استاد شهریار بود.

مرحوم شیدا، از استادان بزرگ نظم و نثر آذربایجان و ایران به شمار می رفت و طی 60 سال کار فرهنگی، خدمات ماندگاری به جامعه فرهنگی و ادبی تبریز و ایران ارایه کرد.

بسیاری از شاعران و نویسندگان آذربایجانی سال ها در پای درس استاد شیدا نشسته و دانش آموخته مکتب وی بودند.

استاد یحیی شیدا در سال 1303 هجری شمسی در تبریز دیده به جهان گشود. پدرش مرحوم حسن یوزباشی چرندابی از مجاهدان مشروطه و از محله چرنداب تبریز بود.

وی از سال 1327 همکاری خود را با مطبوعات آغاز کرد و در نخستین قدم در روزنامه "آذر مرد" به عنوان سردبیر مشغول به کار شد.

استاد شیدا، مدتی در مدرسه طالبیه تبریز رشته علوم دینی را تحصیل کرد و به زبانهای آلمانی، عربی، ترکی و فارسی آشنایی کامل داشت.

وی عضو انجمن نویسندگان باکو بود و دکترای افتخاری ادبیات از این مرکز دانشگاهی را داشت.

از آثار و تالیفات وی می توان فرآورده ها، در زوایای تاریخ "نثر"، "تلواسه ها"، قصاید، غزلیات، پسرخان (رمان)، دریای متلاطم، جنایات زن یا شاهکارهای طبیعت (در زوایای ادبیات)، ادبیات اوجاغی در سه جلد، اودلار وطنی، اودلی سوزلر، اون جزوه، میرزا علی معجزین "یاپیلمامیش" شعر لری و بی ریانین اورهک سوزلری اشاره کرد.

پیکر این ادیب فرزانه قرار است پیش از ظهر شنبه با حضور ادبا، شاعران، اهالی فرهنگ و هنر و نیز مسئولان فرهنگی آذربایجان شرقی از مقابل مجتمع فرهنگی - هنری 29 بهمن تبریز به سوی قطعه هنرمندان "وادی رحمت" ‌این شهر انجام گیرد.نوشته شده توسط:مهدی شرقیان